Abracon Corporation AISC-0805F-2R2G-T
AISC-0805F-2R2G-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0805F-2R2G-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 100MA 2.5 OHM
Datasheet Download
AISC-0805F-2R2G-T.pdf
Availability of AISC-0805F-2R2G-T
QUANTITY
AISC-0805F-2R2G-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0805F-2R2G-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0805F-2R2G-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0805F.pdfAISC-0805F.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0805F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±2%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant200MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Supplier Device Package0907 (2317 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0805F-2R2G-T
Related LinksAISC-080, AISC-0805F-2R2G-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0805F-2R2G-T Details Description
Related parts for AISC-0805F-2R2G-T
CONN SOCKET RCPT .013-.020 30AU datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL ECL 20PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 240V datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 1CH 14TSSOP datasheet.pdf
2773-42 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf