Abracon Corporation AISC-1008-R056J-T
AISC-1008-R056J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1008-R056J-T
Brief Description
FIXED IND 56NH 1A 180 MOHM SMD
Datasheet Download
AISC-1008-R056J-T.pdf
Availability of AISC-1008-R056J-T
QUANTITY
AISC-1008-R056J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1008-R056J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1008-R056J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1008.pdfAISC-1008.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant1.3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1008-R056J-T
Related LinksAISC-100, AISC-1008-R056J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1008-R056J-T Details Description
Related parts for AISC-1008-R056J-T
FIXED IND 1.8MH 800MA 570 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 5MHZ 8SOP datasheet.pdf
GDT 350V 25% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2900K 2SMD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZ24B M40 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
GIC 2.5 W PLUG HSG 4P BLUE datasheet.pdf