Abracon Corporation AISC-1008-R62J-T
AISC-1008-R62J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1008-R62J-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 620NH 300MA 1.4 OHM
Datasheet Download
AISC-1008-R62J-T.pdf
Availability of AISC-1008-R62J-T
QUANTITY
AISC-1008-R62J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1008-R62J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1008-R62J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1008.pdfAISC-1008.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance620nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant375MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1008-R62J-T
Related LinksAISC-100, AISC-1008-R62J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1008-R62J-T Details Description
Related parts for AISC-1008-R62J-T
POT 1K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 3AXIS 14-LGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD523F datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 8POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
3/4" TEE COVER 1" BEND IVORY datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR datasheet.pdf
VARISTOR 815V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf