Abracon Corporation AISC-1008F-1R5J-T
AISC-1008F-1R5J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1008F-1R5J-T
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 630MA 760 MOHM
Datasheet Download
AISC-1008F-1R5J-T.pdf
Availability of AISC-1008F-1R5J-T
QUANTITY
AISC-1008F-1R5J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1008F-1R5J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1008F-1R5J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1008F.pdfAISC-1008F.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1008F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±5%
Current Rating630mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)760 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant190MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1008F-1R5J-T
Related LinksAISC-100, AISC-1008F-1R5J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1008F-1R5J-T Details Description
Related parts for AISC-1008F-1R5J-T
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSR OPTO TRANS 3.81MM REFL PCB datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 11MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
.180 RECEP STRIP PLT datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 10A TO220F datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 275MA 1.7 OHM datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC MPU I.MX6S 800MHZ 624MAPBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf