Abracon Corporation AISC-1008F-3R3G-T
AISC-1008F-3R3G-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1008F-3R3G-T
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 450MA 1.7 OHM
Datasheet Download
AISC-1008F-3R3G-T.pdf
Availability of AISC-1008F-3R3G-T
QUANTITY
AISC-1008F-3R3G-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1008F-3R3G-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1008F-3R3G-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1008F.pdfAISC-1008F.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1008F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±2%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq23 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1008F-3R3G-T
Related LinksAISC-100, AISC-1008F-3R3G-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1008F-3R3G-T Details Description
Related parts for AISC-1008F-3R3G-T
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 525KHZ 14DIP datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
PRETERMINATED JUMPER ASSEMBLY datasheet.pdf
PEDESTAL TERMINAL BLOCKS datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf