Abracon Corporation AISC-1206-56NJ-T
AISC-1206-56NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1206-56NJ-T
Brief Description
FIXED IND 56NH 1A 140 MOHM SMD
Datasheet Download
AISC-1206-56NJ-T.pdf
Availability of AISC-1206-56NJ-T
QUANTITY
AISC-1206-56NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1206-56NJ-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1206-56NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAISC-1206.pdfAISC-1206.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1206
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant1.45GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
Height - Seated (Max)0.060" (1.52mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1206-56NJ-T
Related LinksAISC-120, AISC-1206-56NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1206-56NJ-T Details Description
Related parts for AISC-1206-56NJ-T
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/ADJ 5A DDPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LED ACCESSORY WASHER LOCK datasheet.pdf
SX DIFF GAUGE 0 PSID TO 5 PSID datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 82MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf