Abracon Corporation AISC-1210HS-330K-T2
AISC-1210HS-330K-T2 picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1210HS-330K-T2
Brief Description
FIXED IND 33UH 220MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
AISC-1210HS-330K-T2.pdf
Availability of AISC-1210HS-330K-T2
QUANTITY
AISC-1210HS-330K-T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1210HS-330K-T2
Internal Part NumberEIS-AISC-1210HS-330K-T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1210HS.pdfAISC-1210HS.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1210HS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating220mA
Current - Saturation250mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1210HS-330K-T2
Related LinksAISC-1210, AISC-1210HS-330K-T2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1210HS-330K-T2 Details Description
Related parts for AISC-1210HS-330K-T2
RES SMD 220K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED WHITE 10/1WATT 6500K ARRAY datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf