Abracon Corporation AISC-1812H-1R0N-T
AISC-1812H-1R0N-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1812H-1R0N-T
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.08A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
AISC-1812H-1R0N-T.pdf
Availability of AISC-1812H-1R0N-T
QUANTITY
AISC-1812H-1R0N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1812H-1R0N-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1812H-1R0N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1812H.pdfAISC-1812H.stp
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1812H
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating1.08A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1812H-1R0N-T
Related LinksAISC-181, AISC-1812H-1R0N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1812H-1R0N-T Details Description
Related parts for AISC-1812H-1R0N-T
ATTENUATOR 4DB 50 OHM 0404 SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 8.2A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
KIT WUSB LP KEYBRD/MOUSE REF DES datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN CAP 9POS MINI-U-MNL BLACK datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 160BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
JT 22C 22#22M SKT RECP datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf