Abracon Corporation AISC-1812H-271K-T
AISC-1812H-271K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1812H-271K-T
Brief Description
FIXED IND 270UH 105MA 6.55 OHM
Datasheet Download
AISC-1812H-271K-T.pdf
Availability of AISC-1812H-271K-T
QUANTITY
AISC-1812H-271K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1812H-271K-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1812H-271K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1812H.pdfAISC-1812H.stp
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1812H
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating105mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.55 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1812H-271K-T
Related LinksAISC-181, AISC-1812H-271K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1812H-271K-T Details Description
Related parts for AISC-1812H-271K-T
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SPIRAL WRAP PTFE 1/4" X 25' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 30V 1.60A RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
BOARD VIDEO BUFF BASED ON TSH346 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf