Abracon Corporation AISM-1210-150K-T
AISM-1210-150K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISM-1210-150K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 130MA 2.8 OHM SMD
Datasheet Download
AISM-1210-150K-T.pdf
Availability of AISM-1210-150K-T
QUANTITY
AISM-1210-150K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISM-1210-150K-T
Internal Part NumberEIS-AISM-1210-150K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISM-1210.pdfAISC-1210.stp
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISM-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)