Abracon Corporation AISM-1210-3R9K-T
AISM-1210-3R9K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISM-1210-3R9K-T
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.3 OHM
Datasheet Download
AISM-1210-3R9K-T.pdf
Availability of AISM-1210-3R9K-T
QUANTITY
AISM-1210-3R9K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISM-1210-3R9K-T
Internal Part NumberEIS-AISM-1210-3R9K-T
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISM-1210-3R9K-T
Related LinksAISM-121, AISM-1210-3R9K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISM-1210-3R9K-T Details Description
Related parts for AISM-1210-3R9K-T
CAP CER 2200PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
PWRBLADE V/T LF REC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 17POS datasheet.pdf