Abracon Corporation AISM-1812-120K-T
AISM-1812-120K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISM-1812-120K-T
Brief Description
FIXED IND 12UH 225MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
AISM-1812-120K-T.pdf
Availability of AISM-1812-120K-T
QUANTITY
AISM-1812-120K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISM-1812-120K-T
Internal Part NumberEIS-AISM-1812-120K-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISM-1812.pdfAISM-1812.stp
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISM-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating225mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISM-1812-120K-T
Related LinksAISM-181, AISM-1812-120K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISM-1812-120K-T Details Description
Related parts for AISM-1812-120K-T
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN TERM HSG W/RAMP 15POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIL MALE HORIZ SMT CONNECTOR datasheet.pdf
IC FLASH 128GBIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf