Abracon Corporation AISM-1812-3R9K-T
AISM-1812-3R9K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISM-1812-3R9K-T
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 330MA 900 MOHM
Datasheet Download
AISM-1812-3R9K-T.pdf
Availability of AISM-1812-3R9K-T
QUANTITY
AISM-1812-3R9K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISM-1812-3R9K-T
Internal Part NumberEIS-AISM-1812-3R9K-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISM-1812.pdfAISM-1812.stp
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISM-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating330mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISM-1812-3R9K-T
Related LinksAISM-181, AISM-1812-3R9K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISM-1812-3R9K-T Details Description
Related parts for AISM-1812-3R9K-T
THERMISTOR NTC 47K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf