Abracon Corporation AISR-875-222K
AISR-875-222K picture photo
Mfg. Part Number
AISR-875-222K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 180MA 6.25 OHM
Datasheet Download
AISR-875-222K.pdf
Availability of AISR-875-222K
QUANTITY
AISR-875-222K Order Process
Ship out your order
Specifications of AISR-875-222K
Internal Part NumberEIS-AISR-875-222K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISR-875.pdfAISR-875.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISR-875
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2mH
Tolerance±10%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.25 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISR-875-222K
Related LinksAISR-8, AISR-875-222K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISR-875-222K Details Description
Related parts for AISR-875-222K
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 69A DPAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 63811-0600 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
HAN D HMC F CNTCT AU AWG 26-22 datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf