Abracon Corporation AISR-875-822K
AISR-875-822K picture photo
Mfg. Part Number
AISR-875-822K
Brief Description
FIXED IND 8.2MH 93MA 28.7 OHM TH
Datasheet Download
AISR-875-822K.pdf
Availability of AISR-875-822K
QUANTITY
AISR-875-822K Order Process
Ship out your order
Specifications of AISR-875-822K
Internal Part NumberEIS-AISR-875-822K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISR-875.pdfAISR-875.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISR-875
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance8.2mH
Tolerance±10%
Current Rating93mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)28.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISR-875-822K
Related LinksAISR-8, AISR-875-822K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISR-875-822K Details Description
Related parts for AISR-875-822K
SWITCH DIP SIDE-ACTUATED 8POS datasheet.pdf
IC CTRLR/SEQUENCE HOTSWAP 14SOIC datasheet.pdf
IC MONITOR SYS TEMP/VOLT 24TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 170MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.25A 10SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SONAR RANGING CONTROL 16-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP JOG FORWARD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf