Amphenol Industrial AIT6E12S-3PCT
AIT6E12S-3PCT picture photo
Mfg. Part Number
AIT6E12S-3PCT
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
ER 2C 2#16S PIN PLUG
Datasheet Download
AIT6E12S-3PCT.pdf
Availability of AIT6E12S-3PCT
QUANTITY
AIT6E12S-3PCT Order Process
Ship out your order
Specifications of AIT6E12S-3PCT
Internal Part NumberEIS-AIT6E12S-3PCT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIT6E12S-3PCT
Related LinksAIT6E1, AIT6E12S-3PCT Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
AIT6E12S-3PCT Details Description
Related parts for AIT6E12S-3PCT
LAMP LED 6VDC 22 SERIES GREEN datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 37 POS .217 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
2MM FB,4RV,REC,ASY,048,SL,4.25 datasheet.pdf
IC DAS W/ADC 16BIT 6CH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf