Abracon Corporation AIUR-02H-120K
AIUR-02H-120K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-02H-120K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 1.9A 49 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-02H-120K.pdf
Availability of AIUR-02H-120K
QUANTITY
AIUR-02H-120K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-02H-120K
Internal Part NumberEIS-AIUR-02H-120K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-02H.pdfAIUR-02H.stp
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-02H
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating1.9A
Current - Saturation3.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)49 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-02H-120K
Related LinksAIUR-0, AIUR-02H-120K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-02H-120K Details Description
Related parts for AIUR-02H-120K
CONN RING TERM #2 18-22AWG datasheet.pdf
IC PWR-SUP MONITOR W/RESET 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 1.125MBIT 200MHZ 256BGA datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE FIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 54.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 5.11A 11 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf