Abracon Corporation AIUR-02H-391K
AIUR-02H-391K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-02H-391K
Brief Description
FIXED IND 390UH 370MA 690 MOHM
Datasheet Download
AIUR-02H-391K.pdf
Availability of AIUR-02H-391K
QUANTITY
AIUR-02H-391K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-02H-391K
Internal Part NumberEIS-AIUR-02H-391K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-02H.pdfAIUR-02H.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-02H
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating370mA
Current - Saturation740mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)690 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-02H-391K
Related LinksAIUR-0, AIUR-02H-391K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-02H-391K Details Description
Related parts for AIUR-02H-391K
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 24POS 0.4MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.7NH 700MA 50 MOHM datasheet.pdf
IC CTRLR MULTI-OUTPUT 48TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM 5% 1006 datasheet.pdf