Abracon Corporation AIUR-02H-561K
AIUR-02H-561K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-02H-561K
Brief Description
FIXED IND 560UH 300MA 830 MOHM
Datasheet Download
AIUR-02H-561K.pdf
Availability of AIUR-02H-561K
QUANTITY
AIUR-02H-561K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-02H-561K
Internal Part NumberEIS-AIUR-02H-561K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-02H.pdfAIUR-02H.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-02H
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation640mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)830 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-02H-561K
Related LinksAIUR-0, AIUR-02H-561K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-02H-561K Details Description
Related parts for AIUR-02H-561K
RELAY OPTOMOS 250MA DP-NO 8FLTPK datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
PANL REAR CVR 3U FOR CCA13S-H/90 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A FLIPCHIP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT SKT datasheet.pdf