Abracon Corporation AIUR-02H-820K
AIUR-02H-820K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-02H-820K
Brief Description
FIXED IND 82UH 760MA 174 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-02H-820K.pdf
Availability of AIUR-02H-820K
QUANTITY
AIUR-02H-820K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-02H-820K
Internal Part NumberEIS-AIUR-02H-820K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-02H.pdfAIUR-02H.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-02H
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating760mA
Current - Saturation1.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)174 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-02H-820K
Related LinksAIUR-0, AIUR-02H-820K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-02H-820K Details Description
Related parts for AIUR-02H-820K
CONN HEADER 12POS .093 VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 430MA 340 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 55W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf