Abracon Corporation AIUR-03-560K
AIUR-03-560K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-03-560K
Brief Description
FIXED IND 56UH 900MA 180 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-03-560K.pdf
Availability of AIUR-03-560K
QUANTITY
AIUR-03-560K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-03-560K
Internal Part NumberEIS-AIUR-03-560K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-03.pdfAIUR-03.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-03
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating900mA
Current - Saturation1.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant5.4MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-03-560K
Related LinksAIUR-0, AIUR-03-560K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-03-560K Details Description
Related parts for AIUR-03-560K
RES SMD 3.9KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 144.48VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 225K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 158 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf