Abracon Corporation AIUR-04-182J
AIUR-04-182J picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-04-182J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8MH 100MA 9 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-04-182J.pdf
Availability of AIUR-04-182J
QUANTITY
AIUR-04-182J Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-04-182J
Internal Part NumberEIS-AIUR-04-182J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-04.pdfAIUR-04.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-04
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8mH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation100mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.440" (11.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-04-182J
Related LinksAIUR-0, AIUR-04-182J Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-04-182J Details Description
Related parts for AIUR-04-182J
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
CONN CPC RCPT 19POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
F500 CAMERA CABLES 10M datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE POWER datasheet.pdf
PUNCH UNT-1/2" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf