Abracon Corporation AIUR-04-223J
AIUR-04-223J picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-04-223J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22MH 30MA 80 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-04-223J.pdf
Availability of AIUR-04-223J
QUANTITY
AIUR-04-223J Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-04-223J
Internal Part NumberEIS-AIUR-04-223J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-04.pdfAIUR-04.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-04
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22mH
Tolerance±5%
Current Rating30mA
Current - Saturation30mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant300kHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test79.6kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.440" (11.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-04-223J
Related LinksAIUR-0, AIUR-04-223J Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-04-223J Details Description
Related parts for AIUR-04-223J
RES 2.7K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 12-24VDC 2MM datasheet.pdf
IC ADC 20BIT 32CH CURR-IN 64-BGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100 34POS R/A SHRD datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 2500V 0.2A TO247 datasheet.pdf