Abracon Corporation AIUR-06-221K
AIUR-06-221K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-06-221K
Brief Description
FIXED IND 220UH 1.5A 252 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-06-221K.pdf
Availability of AIUR-06-221K
QUANTITY
AIUR-06-221K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-06-221K
Internal Part NumberEIS-AIUR-06-221K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-06.pdfAIUR-06.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-06
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating1.5A
Current - Saturation1.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)252 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" Dia (12.70mm)
Height - Seated (Max)0.710" (18.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-06-221K
Related LinksAIUR-0, AIUR-06-221K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-06-221K Details Description
Related parts for AIUR-06-221K
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .250 NATURAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A CRS datasheet.pdf