Abracon Corporation AIUR-06-820K
AIUR-06-820K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-06-820K
Brief Description
FIXED IND 82UH 2.2A 88 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-06-820K.pdf
Availability of AIUR-06-820K
QUANTITY
AIUR-06-820K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-06-820K
Internal Part NumberEIS-AIUR-06-820K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-06.pdfAIUR-06.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-06
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating2.2A
Current - Saturation3.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)88 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" Dia (12.70mm)
Height - Seated (Max)0.710" (18.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-06-820K
Related LinksAIUR-0, AIUR-06-820K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-06-820K Details Description
Related parts for AIUR-06-820K
IC REG LDO 5V 0.15A TO92-3 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 16V 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 250V RADIAL datasheet.pdf
HD EJECT VT TH datasheet.pdf
VARISTOR 990V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
97-3101A20-7S W/CG ADPT datasheet.pdf
500W 6Ux4HP DC/DC CompactPCI Power Supply datasheet.pdf