Vishay/Dale RNC55J6982BSRSL
RNC55J6982BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6982BSRSL
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6982BSRSL.pdf
Availability of RNC55J6982BSRSL
QUANTITY
RNC55J6982BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6982BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6982BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6982BSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6982BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6982BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6982BSRSL
FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 15A PCB datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3049G/H1504TR 2" datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 575.4VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 30A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 2A 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf