Abracon Corporation AIUR-06-820K
AIUR-06-820K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-06-820K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 2.2A 88 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-06-820K.pdf
Availability of AIUR-06-820K
QUANTITY
AIUR-06-820K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-06-820K
Internal Part NumberEIS-AIUR-06-820K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-06.pdfAIUR-06.stp
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-06
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating2.2A
Current - Saturation3.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)88 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" Dia (12.70mm)
Height - Seated (Max)0.710" (18.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-06-820K
Related LinksAIUR-0, AIUR-06-820K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-06-820K Details Description
Related parts for AIUR-06-820K
CONN RECEPT 32POS .80MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES TEMP SENS 68 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CARD EJECTOR WHITE 1/16" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf