Abracon Corporation AIUR-07-100K
AIUR-07-100K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-07-100K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.05A 100 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-07-100K.pdf
Availability of AIUR-07-100K
QUANTITY
AIUR-07-100K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-07-100K
Internal Part NumberEIS-AIUR-07-100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-07.pdfAIUR-07.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-07
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating1.05A
Current - Saturation1.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-07-100K
Related LinksAIUR-0, AIUR-07-100K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-07-100K Details Description
Related parts for AIUR-07-100K
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 600W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
COATING REMOVAL DISC 914CS 4" datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 10 CONTAC datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
KEX12(I)J J J datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 0.5W WH/BK 6"LD datasheet.pdf
150UF 250V 22X30MM 85C 12000H datasheet.pdf