Abracon Corporation AIUR-07-181K
AIUR-07-181K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-07-181K
Brief Description
FIXED IND 180UH 290MA 1.26 OHM
Datasheet Download
AIUR-07-181K.pdf
Availability of AIUR-07-181K
QUANTITY
AIUR-07-181K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-07-181K
Internal Part NumberEIS-AIUR-07-181K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-07.pdfAIUR-07.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-07
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating290mA
Current - Saturation400mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.26 Ohm Max
Q @ Freq47 @ 1kHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-07-181K
Related LinksAIUR-0, AIUR-07-181K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-07-181K Details Description
Related parts for AIUR-07-181K
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 200MA SOT23 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7A 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 18COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 25W datasheet.pdf