ASSMANN WSW Components AK500/16-OE-5-1
AK500/16-OE-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
AK500/16-OE-5-1
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
CORD SJT 16AWG 3COND SHIELD 1M
Datasheet Download
AK500/16-OE-5-1.pdf
Availability of AK500/16-OE-5-1
QUANTITY
AK500/16-OE-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK500/16-OE-5-1
Internal Part NumberEIS-AK500/16-OE-5-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Cords and Cord Sets
Featured ProductAssmann - Power Cords
Standard Package150
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
Series-
StyleMale Pins (Blades) to Leads
1st ConnectorNEMA 5-15P
2nd ConnectorCable (Round)
Number of Conductors3
Cord TypeSJT
Wire Gauge16 AWG
ShieldingShielded
Length3.28' (1.00m)
Approval MarksCSA, UL
Approved CountriesCanada, United States
ColorBlack
Voltage Rating300V
Current Rating-
Operating Temperature60°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK500/16-OE-5-1
Related LinksAK500/1, AK500/16-OE-5-1 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AK500/16-OE-5-1 Details Description
Related parts for AK500/16-OE-5-1
IC TRIPLE INVERTER GATE US8 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS R/A datasheet.pdf
KEYING RECEPTACLE MODULE- 12MM datasheet.pdf
CONN DB78 FEMALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 72YD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AC datasheet.pdf
CBL SMA STR PLUG-PLUG RG142 48" datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 2MM datasheet.pdf