Abracon Corporation AIUR-07-820K
AIUR-07-820K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-07-820K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 420MA 540 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-07-820K.pdf
Availability of AIUR-07-820K
QUANTITY
AIUR-07-820K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-07-820K
Internal Part NumberEIS-AIUR-07-820K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-07.pdfAIUR-07.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-07
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating420mA
Current - Saturation500mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)540 mOhm Max
Q @ Freq36 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-07-820K
Related LinksAIUR-0, AIUR-07-820K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-07-820K Details Description
Related parts for AIUR-07-820K
CONN JACK 1/4" PHONE ENCLOSE SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 880MA 50 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
2X2 QSFP CAGE AND PT CONNECTOR A datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD 1.9MP 32CDIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf