Abracon Corporation AIUR-09-101K
AIUR-09-101K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-09-101K
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.3A 360 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-09-101K.pdf
Availability of AIUR-09-101K
QUANTITY
AIUR-09-101K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-09-101K
Internal Part NumberEIS-AIUR-09-101K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-09.pdfAIUR-09.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-09
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating1.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)360 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-09-101K
Related LinksAIUR-0, AIUR-09-101K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-09-101K Details Description
Related parts for AIUR-09-101K
SWITCH TACT SPST-NO 0.05A 100V datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 25A datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 220MA 2.05 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 100MA 4.2 OHM datasheet.pdf
SCR 1200V 16A D2PAK datasheet.pdf