Microchip Technology MIC37150-3.3BR
MIC37150-3.3BR picture photo
Mfg. Part Number
MIC37150-3.3BR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A SPAK-3
Datasheet Download
MIC37150-3.3BR.pdf
Availability of MIC37150-3.3BR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC37150-3.3BR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC37150-3.3BR
Internal Part NumberEIS-MIC37150-3.3BR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSpak-3 (3 Leads + Tab)
Supplier Device PackageS-PAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC37150-3.3BR
Related LinksMIC3715, MIC37150-3.3BR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC37150-3.3BR Details Description
Related parts for MIC37150-3.3BR
FIXED IND 22UH 13MA 350 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE JACK-JACK R/A OSMT 50MM datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 72" datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.91 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE/MALE 3M 18AWG datasheet.pdf