Abracon Corporation AIUR-10-561K
AIUR-10-561K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-10-561K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560UH 240MA 1.88 OHM
Datasheet Download
AIUR-10-561K.pdf
Availability of AIUR-10-561K
QUANTITY
AIUR-10-561K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-10-561K
Internal Part NumberEIS-AIUR-10-561K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-10.pdfAIUR-10.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-10
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.88 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-10-561K
Related LinksAIUR-1, AIUR-10-561K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-10-561K Details Description
Related parts for AIUR-10-561K
CONN HDR 3POS VERT KEY-X 15GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 500MHZ 16QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 6A TO247-3 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 2A TO-225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123 datasheet.pdf