KEMET ALS30A222MF400
ALS30A222MF400 picture photo
Mfg. Part Number
ALS30A222MF400
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
ALS30A222MF400.pdf
Availability of ALS30A222MF400
QUANTITY
ALS30A222MF400 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALS30A222MF400
Internal Part NumberEIS-ALS30A222MF400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductScrew Terminal Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)62 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.2A
Impedance44 mOhm
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.598" Dia (66.00mm)
Height - Seated (Max)4.134" (105.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALS30A222MF400
Related LinksALS30A2, ALS30A222MF400 Datasheet, KEMET Distributor
ALS30A222MF400 Details Description
Related parts for ALS30A222MF400
CONN HEADER 80POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
THERMAL PAD TO-220 .006" K4 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J BLK datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 250VDC RAD datasheet.pdf