Abracon Corporation AIUR-11-270K
AIUR-11-270K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-11-270K
Brief Description
FIXED IND 27UH 1.6A 59 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-11-270K.pdf
Availability of AIUR-11-270K
QUANTITY
AIUR-11-270K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-11-270K
Internal Part NumberEIS-AIUR-11-270K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-11.pdfAIUR-11.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,260
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-11
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating1.6A
Current - Saturation2.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)59 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-11-270K
Related LinksAIUR-1, AIUR-11-270K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-11-270K Details Description
Related parts for AIUR-11-270K
CLAMP TIE STD #6SCR WR BK 7.9" datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR 2WIRE 8-DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC SMB datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
IC DRIVER HORN PIEZO W/BO 8DIP datasheet.pdf
RES 470 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf