Abracon Corporation AIUR-11-330K
AIUR-11-330K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-11-330K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 1.6A 66 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-11-330K.pdf
Availability of AIUR-11-330K
QUANTITY
AIUR-11-330K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-11-330K
Internal Part NumberEIS-AIUR-11-330K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-11.pdfAIUR-11.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,260
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-11
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating1.6A
Current - Saturation2.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)66 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.53mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-11-330K
Related LinksAIUR-1, AIUR-11-330K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-11-330K Details Description
Related parts for AIUR-11-330K
RES SMD 6.65KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
TRANS RF NPN 46GHZ 4.7V SOT343 datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 32pF 60 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 28VC DFN10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 66MM datasheet.pdf