Abracon Corporation AIUR-11-471K
AIUR-11-471K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-11-471K
Brief Description
FIXED IND 470UH 490MA 816 MOHM
Datasheet Download
AIUR-11-471K.pdf
Availability of AIUR-11-471K
QUANTITY
AIUR-11-471K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-11-471K
Internal Part NumberEIS-AIUR-11-471K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-11.pdfAIUR-11.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,260
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-11
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating490mA
Current - Saturation600mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)816 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.53mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-11-471K
Related LinksAIUR-1, AIUR-11-471K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-11-471K Details Description
Related parts for AIUR-11-471K
IC PREC TRPL SPPLY MONITOR 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 175KHZ 14SO datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 32.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 15POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
RS 100 END PLATE RAIL GREY datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 4X2 datasheet.pdf
CABLE PROGRAMMING 4POS datasheet.pdf
24-bit, 192kHz Stereo CODEC with 5 Channel I/P Multiplexer IC datasheet.pdf