Abracon Corporation AIUR-12-102K
AIUR-12-102K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-12-102K
Brief Description
FIXED IND 1MH 170MA 3.8 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-12-102K.pdf
Availability of AIUR-12-102K
QUANTITY
AIUR-12-102K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-12-102K
Internal Part NumberEIS-AIUR-12-102K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAIUR-12.pdfAIUR-12.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package484
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-12
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" Dia (7.20mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device PackageRadial Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-12-102K
Related LinksAIUR-1, AIUR-12-102K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-12-102K Details Description
Related parts for AIUR-12-102K
CONN HEADER 16POS 2.5MM R/A GOLD datasheet.pdf
IGBT 1200V 220A 690W SP6 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.9A 10SON datasheet.pdf
CONN,SKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TIME SWITCH DGTL WEEK 2CIRC DIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 630UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf