Abracon Corporation AIUR-16-3R9K
AIUR-16-3R9K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-16-3R9K
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 1.3A 20 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-16-3R9K.pdf
Availability of AIUR-16-3R9K
QUANTITY
AIUR-16-3R9K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-16-3R9K
Internal Part NumberEIS-AIUR-16-3R9K
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating1.3A
Current - Saturation2.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)20 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-16-3R9K
Related LinksAIUR-1, AIUR-16-3R9K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-16-3R9K Details Description
Related parts for AIUR-16-3R9K
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 120K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 30POS datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 83.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 557MA 1.3 OHM datasheet.pdf
ANT MIMO DUAL 18"CBL 2PORT N-FEM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS CABLE PIN datasheet.pdf