Littelfuse AK10-030C-12
AK10-030C-12 picture photo
Mfg. Part Number
AK10-030C-12
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 58VC AXIAL
Datasheet Download
AK10-030C-12.pdf
Availability of AK10-030C-12
QUANTITY
AK10-030C-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK10-030C-12
Internal Part NumberEIS-AK10-030C-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK10
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)32V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency11nF @ 10kHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK10-030C-12
Related LinksAK10-0, AK10-030C-12 Datasheet, Littelfuse Distributor
AK10-030C-12 Details Description
Related parts for AK10-030C-12
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS R/A datasheet.pdf
SWITCH KNOB 3FLUTE 1.250" BLACK datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-A-510-I1 datasheet.pdf
BUZZER 6-16 VDC 75-85DB PNL datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf