Sumida Corporation CDH53-181JC
CDH53-181JC picture photo
Mfg. Part Number
CDH53-181JC
Brief Description
FIXED IND 180UH 300MA 2.66 OHM
Datasheet Download
CDH53-181JC.pdf
Availability of CDH53-181JC
QUANTITY
CDH53-181JC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH53-181JC
Internal Part NumberEIS-CDH53-181JC
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.66 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH53-181JC
Related LinksCDH53, CDH53-181JC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH53-181JC Details Description
Related parts for CDH53-181JC
CONN HEADER .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
VARISTOR 216V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
EPM94 LEGEND INSERT TEST CM/7 datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144BGA datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf