Micro Commercial Components (MCC) AK10-240C-BP
AK10-240C-BP picture photo
Mfg. Part Number
AK10-240C-BP
Brief Description
TVS DIODE 240VWM 340VC AXIAL
Datasheet Download
AK10-240C-BP.pdf
Availability of AK10-240C-BP
QUANTITY
AK10-240C-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of AK10-240C-BP
Internal Part NumberEIS-AK10-240C-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Power AK Series TVS Diodes
Standard Package150
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)240V
Voltage - Breakdown (Min)250V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp340V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK10-240C-BP
Related LinksAK10-2, AK10-240C-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
AK10-240C-BP Details Description
Related parts for AK10-240C-BP
CONN RING HR 6 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 20"W datasheet.pdf
RES 15 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
I CORE CHOKE 200UH 40A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
PIN,SLOTTED SPRING datasheet.pdf
8POS,TAB 2.8X0.8,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf