Micro Commercial Components (MCC) AK3-380C-BP
AK3-380C-BP picture photo
Mfg. Part Number
AK3-380C-BP
Brief Description
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL
Datasheet Download
AK3-380C-BP.pdf
Availability of AK3-380C-BP
QUANTITY
AK3-380C-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of AK3-380C-BP
Internal Part NumberEIS-AK3-380C-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)380V
Voltage - Breakdown (Min)401V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp520V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3000A (3kA) (8/20µs)
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK3-380C-BP
Related LinksAK3-3, AK3-380C-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
AK3-380C-BP Details Description
Related parts for AK3-380C-BP
SURGE SUPP -58V UNIDIR 3-SL datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf