Panasonic Electronic Components ERJ-6GEYJ160V
ERJ-6GEYJ160V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6GEYJ160V
Brief Description
RES SMD 16 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6GEYJ160V.pdf
Availability of ERJ-6GEYJ160V
QUANTITY
ERJ-6GEYJ160V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6GEYJ160V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6GEYJ160V
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6GEYJ160V
Related LinksERJ-6G, ERJ-6GEYJ160V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6GEYJ160V Details Description
Related parts for ERJ-6GEYJ160V
CAP ALUM 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RELAY GP DPST 0.2A 250V 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf