Littelfuse AK6-030C-12
AK6-030C-12 picture photo
Mfg. Part Number
AK6-030C-12
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 90VC AXIAL
Datasheet Download
AK6-030C-12.pdf
Availability of AK6-030C-12
QUANTITY
AK6-030C-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK6-030C-12
Internal Part NumberEIS-AK6-030C-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK6
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)32V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp90V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6000A (6kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency11nF @ 10kHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK6-030C-12
Related LinksAK6-0, AK6-030C-12 Datasheet, Littelfuse Distributor
AK6-030C-12 Details Description
Related parts for AK6-030C-12
KEY FOB ABS GRAY 3.32"L X 1.87"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 0.6A 10MSOP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 9POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 15C 10" WHT JACKS datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC DO-214AC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 250MW SOD323 datasheet.pdf
38999 I III PCB 16 SKT CONT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf