Littelfuse AK6-240C-12
AK6-240C-12 picture photo
Mfg. Part Number
AK6-240C-12
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 240VWM 340VC AXIAL
Datasheet Download
AK6-240C-12.pdf
Availability of AK6-240C-12
QUANTITY
AK6-240C-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK6-240C-12
Internal Part NumberEIS-AK6-240C-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK6
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)240V
Voltage - Breakdown (Min)250V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp340V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6000A (6kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency2nF @ 10kHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK6-240C-12
Related LinksAK6-2, AK6-240C-12 Datasheet, Littelfuse Distributor
AK6-240C-12 Details Description
Related parts for AK6-240C-12
CONN RECEPT HOUSING 14POS 2.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC ESD SOLUTION 2CH SOT23-6 datasheet.pdf
RES 43.0 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 16-28 VDC 85-95DB PNL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
MINIFITJR PLUG WEARS DR GLOW WIR datasheet.pdf
IC RANGE EXTENDER 2.4GHZ 16VQFN datasheet.pdf
LED IND GREEN 12V 6" WIRE LEAD datasheet.pdf