| Internal Part Number | EIS-AKT41111401 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Industrial Controls, Meters | |
| Family | Controllers - Process, Temperature | |
| Series | KT4 | |
| Type | Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T) | |
| Input Range | -200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC | |
| Output Type | Relay (2), Solid State | |
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) | |
| Communications | RS-485 (Modbus) | |
| Number Of Characters Per Row | 4, 4 | |
| Display Type | LED - Dual Color Characters | |
| Display Characters - Height | 0.401" (10.20mm), 0.347" (8.80mm) | |
| Voltage - Supply | 100 ~ 240VAC | |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 45.00mm x 45.00mm | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination Style | Screw Terminal | |
| Ingress Protection | IP66 (Face) | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C | |