Panasonic Industrial Automation Sales AKT4B1111002
AKT4B1111002 picture photo
Mfg. Part Number
AKT4B1111002
Brief Description
KT4 BLACK COVER
Datasheet Download
AKT4B1111002.pdf
Availability of AKT4B1111002
QUANTITY
AKT4B1111002 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT4B1111002
Internal Part NumberEIS-AKT4B1111002
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT4B
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsModbus, RS-485
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.472" (12.00mm), 0.240" (6.00mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT4B1111002
Related LinksAKT4B1, AKT4B1111002 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT4B1111002 Details Description
Related parts for AKT4B1111002
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A DPAK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-HTSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PNL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 7700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TRIM 0.3-1.2PF 500V datasheet.pdf