Vishay/Dale RNC55H67R3BSRSL
RNC55H67R3BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H67R3BSRSL
Brief Description
RES 67.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H67R3BSRSL.pdf
Availability of RNC55H67R3BSRSL
QUANTITY
RNC55H67R3BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H67R3BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H67R3BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)67.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H67R3BSRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H67R3BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H67R3BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H67R3BSRSL
JUMPER-H1502TR/A2015L/H1500TR10" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
TEMP METER LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 70POS SMD GOLD datasheet.pdf
M12 8 POS FEMALE STRT-BLNT 2MTR datasheet.pdf